«Ψηφοθετώντας» & «Ο προπάππους μου ο μάστορας»

Στις 26 Νοεμβρίου τα παιδιά της Δ΄ , Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Μουσείο Αγροτικής Ιστορίας και Λαϊκής Τέχνης στο κρητικό χωριό Αρόλιθος .

Τα παιδιά της ΣΤ΄τάξης παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ψηφοθετώντας» , όπου γνώρισαν από κοντά τη διαδικασία κατασκευής ενός ψηφιδωτού. Η ψηφιδογράφος κ.Νίκη Λυρώνη εξήγησε στους μαθητές  βήμα , βήμα τη διαδικασία και στη συνέχεια τα παιδιά δημιούργησαν το δικό τους , στα πλαίσια του χρόνου που διέθεταν .

Τα παιδιά της Δ΄& Ε΄τάξης παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ο προπάππους μου ο μάστορας» , η παρακολούθηση του οποίου βοηθάει τα παιδιά να γνωρίσουν παραδοσιακά επαγγέλματα και να μπορέσουν να αντιληφθούν την εμπορική διαδικασία και την αλληλεξάρτηση των επαγγελμάτων της παλιάς εποχής , φυσικά μέσα από την ενεργή συμμετοχή των παιδιών τα οποία μοιράστηκαν ρόλους και συμπλήρωναν τον εκπαιδευτή .