Ταξιδεύοντας με τους Μινωίτες

Στις 7 Ιουνίου η Α” τάξη του Δημοτικού σχολείου Πετροκεφαλίου επισκέφθηκε το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αρχανών (ΚΠΕ) με σκοπό να παρακολουθήσει το πρόγραμμα: Ταξιδεύοντας με τους Μινωίτες ας δούμε… ας ακούσουμε… ας γευτούμε…. Τους μαθητές της τάξης συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Γαβριδάκη Ζαμπία, Αδικημενάκη Μαρία, Μπουτακίδου Αγάπη, Πατσατζάκη Σίσι. Στην αρχή τα παιδιά είδαν και άκουσαν πληροφορίες για τους Μινωίτες. Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης εμφανίστηκε μία κυρία ντυμένη Μινωίτισσα και μέσω θεατρικού παιχνιδιού παρακίνησε τα παιδιά να μαγειρέψουν τη μινωική σούπα . Στη συνέχεια έφτιαξαν με πυλό μινωικές σφραγίδες. Τέλος, γεύτηκαν τη σούπα που έφτιαξαν. Το πρόγραμμα ήταν εκπληκτικό και τράβηξε την προσοχή των παιδιών.