Γνωρίζοντας τον κόσμο των μελισσών

Τετάρτη 5 Ιουνίου 2019 , Δ΄ τάξη Δημοτικού Σχολείου Πετροκεφαλίου . Με αφορμή την ενότητα του βιβλίου σχετικά με την επικονίαση των φυτών και τη σπουδαιότητα των μελισσών οι μαθητές της τάξης είχαν την ευκαιρία να λύσουν τις απορίες τους και να μάθουν από τους ειδικούς . Ειδικός προσκεκλημένος ο μελισσοκόμος , Μουζουράκης Κωνσταντίνος , ο οποίος με μεγάλη χαρά δέχτηκε την πρόσκληση των παιδιών και ήρθε στην τάξη μας .
Μέσα από μία ευχάριστη συζήτηση τα παιδιά γνώρισαν τα είδη των μελισσών , τα εργαλεία δουλειάς του μελισσοκόμου , τα προϊόντα της μέλισσας και κυρίως το σπουδαίο και αναντικατάστατο ρόλου που έχει η μέλισσα στην αναπαραγωγή των φυτών , στην τροφική αλυσίδα και γενικά στο περιβάλλον .
Τον ευχαριστούμε από καρδιάς και τον περιμένουμε με αγωνία και του χρόνου !