Στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης

Την Πέμπτη 30 Μαΐου 2019 , οι  Δ' , Ε΄& ΣΤ΄ τάξεις  του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης , στο Ηράκλειο .

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ¨Η φύση είναι το σπίτι μας , οικοσυστήματα , Λουλούδια - καρποί - σπόροι ¨. Αφού παρατήρησαν και ανακάλυψαν τη δομή και λειτουργία των οικοσυστημάτων στη συνέχεια ασχολήθηκαν με τον κύκλο ζωής των φυτών και την επικονίαση .

Οι μαθητές της Ε΄& ΣΤ ΄ τάξης παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ¨Τα ζώα στο φακό του στερεοσκοπίου ¨Μέσα από το φακό του στερεοσκοπίου οι μαθητές παρατήρησαν τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα των ζώων και αντιλήφθηκαν την ποικιλία και την διαφορετικότητα των μορφών τους .

Τέλος όλοι οι μαθητές στον Προσομοιωτή Σεισμών ¨Εγκέλαδος¨ ,που διαθέτει το Μουσείο βίωσαν σεισμούς μέχρι και 7,5 Richter και πληροφορήθηκαν για τους τρόπους προστασίας και τις ορθές πρακτικές αντιμετώπισής τους .