Επίσκεψη στο Ειδικό Δημοτικό και Νηπιαγωγείο Πόμπιας

Την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2017 επισκεφτήκαμε το Ειδικό Δημοτικό και Νηπιαγωγείο Πόμπιας στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία. Στην επίσκεψη συμμετείχαν οι μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης καθώς και οι εκπαιδευτικοί και ο διευθυντής του σχολείου. Η μέρα κύλησε πολύ όμορφα με ξεχωριστές δραστηριότητες και παιχνίδια. Πιο συγκεκριμένα: τραγουδήσαμε το τραγούδι  που είχαμε προετοιμάσει «όπου υπάρχει αγάπη» και τους δωρίσαμε ένα κολλάζ με το σύνθημα «Μόνος σου θα πας πιο γρήγορα… Μαζί θα πάμε πιο μακριά!!!». Στη συνέχεια μας μίλησαν για την νοηματική γλώσσα και πως επικοινωνούν τα παιδιά με δυσκολίες στην ομιλία, κίνηση κ.α. και παίξαμε  ομαδικά παιχνίδια, μπαίνοντας στη θέση των άλλων. Ακολούθησαν κάποιες αθλητικές δραστηριότητες και παιχνίδια συνεργασίας. Τέλος χωριστήκαμε σε ομάδες και κάθε μαθητής έγραψε το όνομά του στη γραφή Μπράιγ (με τελίτσες) και τις τρυπήσαμε , κάνοντάς τες ανάγλυφες.  Όλα τα  παιδιά έμειναν κατενθουσιασμένα  και πέρασαν πολύ ευχάριστα και δημιουργικά!